Sullins Connector Solutions ECC19DRTS-S13
ECC19DRTS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ECC19DRTS-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND
Datasheet Download
ECC19DRTS-S13.pdf
Availability of ECC19DRTS-S13
QUANTITY
ECC19DRTS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC19DRTS-S13
Internal Part NumberEIS-ECC19DRTS-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row19
Number of Positions38
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC19DRTS-S13
Related LinksECC19D, ECC19DRTS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC19DRTS-S13 Details Description
Related parts for ECC19DRTS-S13
RES SMD 187K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 34MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 800MA AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf