Sullins Connector Solutions ECC20DKJS
ECC20DKJS picture photo
Mfg. Part Number
ECC20DKJS
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
ECC20DKJS.pdf
Availability of ECC20DKJS
QUANTITY
ECC20DKJS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC20DKJS
Internal Part NumberEIS-ECC20DKJS
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC20DKJS
Related LinksECC2, ECC20DKJS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC20DKJS Details Description
Related parts for ECC20DKJS
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.1A SC70 datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 133MHZ 90BGA datasheet.pdf
CAP CER 6.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator S2Cwire Dimming 20mA Backlight 12-TSOPJW datasheet.pdf
RES 1.25K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf