Sullins Connector Solutions ECC20DPUH
ECC20DPUH picture photo
Mfg. Part Number
ECC20DPUH
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
ECC20DPUH.pdf
Availability of ECC20DPUH
QUANTITY
ECC20DPUH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC20DPUH
Internal Part NumberEIS-ECC20DPUH
Series-
PackagingTray
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC20DPUH
Related LinksECC2, ECC20DPUH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC20DPUH Details Description
Related parts for ECC20DPUH
CONN JACK 20POS MALE SOLDER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK DIN 35 PA GN/YL datasheet.pdf
BATT PACK 12.0V 4/3A NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
KIT CAP FILM CHIP .068UF - .47UF datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf