Sullins Connector Solutions ECC20DTAH
ECC20DTAH picture photo
Mfg. Part Number
ECC20DTAH
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
ECC20DTAH.pdf
Availability of ECC20DTAH
QUANTITY
ECC20DTAH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC20DTAH
Internal Part NumberEIS-ECC20DTAH
Series-
PackagingTray
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC20DTAH
Related LinksECC2, ECC20DTAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC20DTAH Details Description
Related parts for ECC20DTAH
CONN FFC FPC TOP 26POS 1MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 380MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 625NM 40MCD RED datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 1W 84DB datasheet.pdf
SPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
RES 51 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 48VDC datasheet.pdf
47UF 63V 8X20.5 85C AXI datasheet.pdf