Sullins Connector Solutions ECC20HETN
ECC20HETN picture photo
Mfg. Part Number
ECC20HETN
Brief Description
CONN EDGE HL .100 20POS
Datasheet Download
ECC20HETN.pdf
Availability of ECC20HETN
QUANTITY
ECC20HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC20HETN
Internal Part NumberEIS-ECC20HETN
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC20HETN
Related LinksECC2, ECC20HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC20HETN Details Description
Related parts for ECC20HETN
IC VREF SERIES 6.23V 8SOIC datasheet.pdf
SURGE SUPP TBU DL 100MA 600VIMP datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 160MA 24.6 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
FRONT PLUNGER RETAINER datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC NET+ARM NS9750-0 352BGA datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf