Sullins Connector Solutions ECC22HETI
ECC22HETI picture photo
Mfg. Part Number
ECC22HETI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE HL .100 22POS
Datasheet Download
ECC22HETI.pdf
Availability of ECC22HETI
QUANTITY
ECC22HETI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC22HETI
Internal Part NumberEIS-ECC22HETI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions22
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC22HETI
Related LinksECC2, ECC22HETI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC22HETI Details Description
Related parts for ECC22HETI
TRIAC SENS GATE 600V 4A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP4T 250MA 125V datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16TSSOP datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 34.8VWM 61.9VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
GROUND BAR KITS HORIZONTAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
15P F LC FILT 370PF R/A.318 datasheet.pdf