Sullins Connector Solutions ECC24DTAH
ECC24DTAH picture photo
Mfg. Part Number
ECC24DTAH
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .100"
Datasheet Download
ECC24DTAH.pdf
Availability of ECC24DTAH
QUANTITY
ECC24DTAH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC24DTAH
Internal Part NumberEIS-ECC24DTAH
Series-
PackagingTray
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC24DTAH
Related LinksECC2, ECC24DTAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC24DTAH Details Description
Related parts for ECC24DTAH
CONN TERM BLOCK SPRNG 12PS 2.5MM datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-TSSOP datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN STACKER 8POS 0.100" T/H datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
AM63190E201 CONTROLLER SLC datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 44P 152MM datasheet.pdf
RP #4-40 CLINCH NUT datasheet.pdf
IC DESERIALIZER SMPTE 56QFN datasheet.pdf
DEV TOOL HUM-RC 2.4GHZ USB datasheet.pdf