Sullins Connector Solutions ECC24DTBN
ECC24DTBN picture photo
Mfg. Part Number
ECC24DTBN
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .100"
Datasheet Download
ECC24DTBN.pdf
Availability of ECC24DTBN
QUANTITY
ECC24DTBN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC24DTBN
Internal Part NumberEIS-ECC24DTBN
Series-
PackagingTray
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC24DTBN
Related LinksECC2, ECC24DTBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC24DTBN Details Description
Related parts for ECC24DTBN
RES SMD 9.53K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 15VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 10.8MM datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 24pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf