Sullins Connector Solutions ECC25DJYN
ECC25DJYN picture photo
Mfg. Part Number
ECC25DJYN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100"
Datasheet Download
ECC25DJYN.pdf
Availability of ECC25DJYN
QUANTITY
ECC25DJYN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC25DJYN
Internal Part NumberEIS-ECC25DJYN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.054" ~ 0.071" (1.37mm ~ 1.80mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact Type-
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC25DJYN
Related LinksECC2, ECC25DJYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC25DJYN Details Description
Related parts for ECC25DJYN
IC OFFLINE CTRLR SMPS CM 8DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 67A TO-262 datasheet.pdf
CONN ADAPTER PLUG/PLUG 6POS 2MM datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL 25V 1/1A 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf