Sullins Connector Solutions ECC25DRTN-S93
ECC25DRTN-S93 picture photo
Mfg. Part Number
ECC25DRTN-S93
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ECC25DRTN-S93.pdf
Availability of ECC25DRTN-S93
QUANTITY
ECC25DRTN-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC25DRTN-S93
Internal Part NumberEIS-ECC25DRTN-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions50
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC25DRTN-S93
Related LinksECC25D, ECC25DRTN-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC25DRTN-S93 Details Description
Related parts for ECC25DRTN-S93
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
MDR CAMERA CABLE 26POS M-RA/M 5M datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC CLOCK 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL 5A NEG VOUT 10LLP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf