Sullins Connector Solutions ECC25DTBH-S189
ECC25DTBH-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ECC25DTBH-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100"
Datasheet Download
ECC25DTBH-S189.pdf
Availability of ECC25DTBH-S189
QUANTITY
ECC25DTBH-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC25DTBH-S189
Internal Part NumberEIS-ECC25DTBH-S189
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC25DTBH-S189
Related LinksECC25DT, ECC25DTBH-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC25DTBH-S189 Details Description
Related parts for ECC25DTBH-S189
IGBT 600V 13A 60W TO220AB datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A TO-92S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 96VWM 163.8VC AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PIN HDR 2.5MM 5POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1W datasheet.pdf