Sullins Connector Solutions ECC26HETH
ECC26HETH picture photo
Mfg. Part Number
ECC26HETH
Brief Description
CONN EDGE HL .100 26POS
Datasheet Download
ECC26HETH.pdf
Availability of ECC26HETH
QUANTITY
ECC26HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC26HETH
Internal Part NumberEIS-ECC26HETH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions26
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC26HETH
Related LinksECC2, ECC26HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC26HETH Details Description
Related parts for ECC26HETH
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AFM50B/AE50M/AFM50B datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 15A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 250V X7T 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
WIRE DUCT ROUND PVC WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf