Sullins Connector Solutions ECC28DJZN
ECC28DJZN picture photo
Mfg. Part Number
ECC28DJZN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100"
Datasheet Download
ECC28DJZN.pdf
Availability of ECC28DJZN
QUANTITY
ECC28DJZN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC28DJZN
Internal Part NumberEIS-ECC28DJZN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.054" ~ 0.071" (1.37mm ~ 1.80mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact Type-
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC28DJZN
Related LinksECC2, ECC28DJZN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC28DJZN Details Description
Related parts for ECC28DJZN
VARISTOR 47V 2KA CHASSIS datasheet.pdf
RES TEMP SENS 220 OHM 5% 1/32W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 16A ITO220AC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 15MM datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
CABLE COAXIAL 42AWG 200' datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf