Sullins Connector Solutions ECC28DTAH-S189
ECC28DTAH-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ECC28DTAH-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100"
Datasheet Download
ECC28DTAH-S189.pdf
Availability of ECC28DTAH-S189
QUANTITY
ECC28DTAH-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC28DTAH-S189
Internal Part NumberEIS-ECC28DTAH-S189
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC28DTAH-S189
Related LinksECC28DT, ECC28DTAH-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC28DTAH-S189 Details Description
Related parts for ECC28DTAH-S189
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 221 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VHDM BP 6 ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 30W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SW MAG REED SPST 7-10AT 200V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf