Sullins Connector Solutions ECC28HETS
ECC28HETS picture photo
Mfg. Part Number
ECC28HETS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE HL .100 28POS
Datasheet Download
ECC28HETS.pdf
Availability of ECC28HETS
QUANTITY
ECC28HETS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC28HETS
Internal Part NumberEIS-ECC28HETS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions28
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC28HETS
Related LinksECC2, ECC28HETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC28HETS Details Description
Related parts for ECC28HETS
MOSFET N-CH 100V 22A D2PAK datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 60"L X 8"W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 5.3A PWRDI333-8 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MALE COAX 90 DEGREE 2.7MM CRIMP datasheet.pdf
CONN RECEPT 52POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 58POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PCB 4POS datasheet.pdf