Sullins Connector Solutions ECC30DCSD
ECC30DCSD picture photo
Mfg. Part Number
ECC30DCSD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ECC30DCSD.pdf
Availability of ECC30DCSD
QUANTITY
ECC30DCSD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC30DCSD
Internal Part NumberEIS-ECC30DCSD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC30DCSD
Related LinksECC3, ECC30DCSD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC30DCSD Details Description
Related parts for ECC30DCSD
MIC PIEZO ANALOG OMNI -69DB datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR24S/AE24M/HSR24S datasheet.pdf
IGBT MODULE TRENCH PHASE LEG D1 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.08A 190 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12VIN 9VOUT 1W datasheet.pdf
YOKE E 13 X 7 X 4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf