Sullins Connector Solutions ECC30DCTN-S288
ECC30DCTN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECC30DCTN-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100"
Datasheet Download
ECC30DCTN-S288.pdf
Availability of ECC30DCTN-S288
QUANTITY
ECC30DCTN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC30DCTN-S288
Internal Part NumberEIS-ECC30DCTN-S288
Series-
PackagingTray
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC30DCTN-S288
Related LinksECC30DC, ECC30DCTN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC30DCTN-S288 Details Description
Related parts for ECC30DCTN-S288
BOARD EVAL FOR LAN9118 MINI CARD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 5KHZ 6UCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 790 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
EMI FILTER PI TYPE datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf