Sullins Connector Solutions ECC30DPSN
ECC30DPSN picture photo
Mfg. Part Number
ECC30DPSN
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100"
Datasheet Download
ECC30DPSN.pdf
Availability of ECC30DPSN
QUANTITY
ECC30DPSN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC30DPSN
Internal Part NumberEIS-ECC30DPSN
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC30DPSN
Related LinksECC3, ECC30DPSN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC30DPSN Details Description
Related parts for ECC30DPSN
IDC CABLE - MSD26K/MC26M/MCS26K datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB9 PLASTIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 50V 10% 1206 datasheet.pdf
DSUB 9POS SOCKET DUST CAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MED FILTER 3A 115/250VAC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RCA COAX LOOP PLG W/BNC MNTR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf