Sullins Connector Solutions ECC30DRXH
ECC30DRXH picture photo
Mfg. Part Number
ECC30DRXH
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ECC30DRXH.pdf
Availability of ECC30DRXH
QUANTITY
ECC30DRXH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC30DRXH
Internal Part NumberEIS-ECC30DRXH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC30DRXH
Related LinksECC3, ECC30DRXH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC30DRXH Details Description
Related parts for ECC30DRXH
CONN EDGECARD EXTEND 24POS 0.156 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT R/A 3POS T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14.5A 8DFN datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES 3.25K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X8L RADIAL datasheet.pdf