Sullins Connector Solutions ECC36DCBN
ECC36DCBN picture photo
Mfg. Part Number
ECC36DCBN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .100"
Datasheet Download
ECC36DCBN.pdf
Availability of ECC36DCBN
QUANTITY
ECC36DCBN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC36DCBN
Internal Part NumberEIS-ECC36DCBN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC36DCBN
Related LinksECC3, ECC36DCBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC36DCBN Details Description
Related parts for ECC36DCBN
CONN EDGECARD 36POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TXRX 1X9 622MB/S FP METAL HOUSE datasheet.pdf
BOX PLASTIC BLK 3.43"L X 2.52"W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.162 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CBL TIE HLDR ARROW MNT NATURAL datasheet.pdf
MICRO 25C S 36" YEL JACKS NI datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 65MA datasheet.pdf