Sullins Connector Solutions ECC36DKAH-S189
ECC36DKAH-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ECC36DKAH-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .100"
Datasheet Download
ECC36DKAH-S189.pdf
Availability of ECC36DKAH-S189
QUANTITY
ECC36DKAH-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC36DKAH-S189
Internal Part NumberEIS-ECC36DKAH-S189
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC36DKAH-S189
Related LinksECC36DK, ECC36DKAH-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC36DKAH-S189 Details Description
Related parts for ECC36DKAH-S189
CHASSIS ALUM UNPAINTED 6"L X 5"W datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 710MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 20COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.2GHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
MICRO 9C P 8" YEL JACKS NI datasheet.pdf