Sullins Connector Solutions ECC36MMRD
ECC36MMRD picture photo
Mfg. Part Number
ECC36MMRD
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .100"
Datasheet Download
ECC36MMRD.pdf
Availability of ECC36MMRD
QUANTITY
ECC36MMRD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC36MMRD
Internal Part NumberEIS-ECC36MMRD
PackagingTray
Card TypeFits Female Edgecards
GenderMale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact Type-
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC36MMRD
Related LinksECC3, ECC36MMRD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC36MMRD Details Description
Related parts for ECC36MMRD
BOOSTER(PT4484) 20A 48VIN VRT datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SCREW datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 84PLCC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FRAM 40VQFN datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 15ppm 8pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG WHITE 250' datasheet.pdf