Sullins Connector Solutions ECC40DRMT
ECC40DRMT picture photo
Mfg. Part Number
ECC40DRMT
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .100"
Datasheet Download
ECC40DRMT.pdf
Availability of ECC40DRMT
QUANTITY
ECC40DRMT Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC40DRMT
Internal Part NumberEIS-ECC40DRMT
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC40DRMT
Related LinksECC4, ECC40DRMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC40DRMT Details Description
Related parts for ECC40DRMT
POT 75 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 50MA SOT143 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 8A TO220-2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN SCKT BACKPLATE FOR LGA1366 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 4POS 5.08MM datasheet.pdf