Sullins Connector Solutions ECC40DRXN-S734
ECC40DRXN-S734 picture photo
Mfg. Part Number
ECC40DRXN-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ECC40DRXN-S734.pdf
Availability of ECC40DRXN-S734
QUANTITY
ECC40DRXN-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC40DRXN-S734
Internal Part NumberEIS-ECC40DRXN-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions80
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC40DRXN-S734
Related LinksECC40DR, ECC40DRXN-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC40DRXN-S734 Details Description
Related parts for ECC40DRXN-S734
SWITCH RAISED ACTUATOR 12 SEC datasheet.pdf
IC MON TRPL SPPLY SUPERVSR 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 10% 1305 datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 26MM RND 15MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 176LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
20A FRONT CONNECTED-GREEN datasheet.pdf