Sullins Connector Solutions ECC40HETI
ECC40HETI picture photo
Mfg. Part Number
ECC40HETI
Brief Description
CONN EDGE HL .100 40POS
Datasheet Download
ECC40HETI.pdf
Availability of ECC40HETI
QUANTITY
ECC40HETI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC40HETI
Internal Part NumberEIS-ECC40HETI
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC40HETI
Related LinksECC4, ECC40HETI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC40HETI Details Description
Related parts for ECC40HETI
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 3.6 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 110MA 33 OHM SMD datasheet.pdf
RES 200 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf