Sullins Connector Solutions ECC50DCAH
ECC50DCAH picture photo
Mfg. Part Number
ECC50DCAH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD
Datasheet Download
ECC50DCAH.pdf
Availability of ECC50DCAH
QUANTITY
ECC50DCAH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC50DCAH
Internal Part NumberEIS-ECC50DCAH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC50DCAH
Related LinksECC5, ECC50DCAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC50DCAH Details Description
Related parts for ECC50DCAH
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.394" NYLON WHITE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf