Sullins Connector Solutions ECC50DKJS
ECC50DKJS picture photo
Mfg. Part Number
ECC50DKJS
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100"
Datasheet Download
ECC50DKJS.pdf
Availability of ECC50DKJS
QUANTITY
ECC50DKJS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC50DKJS
Internal Part NumberEIS-ECC50DKJS
Series-
PackagingTray
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC50DKJS
Related LinksECC5, ECC50DKJS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC50DKJS Details Description
Related parts for ECC50DKJS
IC OFFLINE SWIT UVLO HV TO220 datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 10.5VWM 19VC DO204AC datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR FC/SC CONN datasheet.pdf
SOLDERING IRON WXP 80W datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 8pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf