Sullins Connector Solutions ECC50DKMD
ECC50DKMD picture photo
Mfg. Part Number
ECC50DKMD
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100"
Datasheet Download
ECC50DKMD.pdf
Availability of ECC50DKMD
QUANTITY
ECC50DKMD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC50DKMD
Internal Part NumberEIS-ECC50DKMD
Series-
PackagingTray
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC50DKMD
Related LinksECC5, ECC50DKMD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC50DKMD Details Description
Related parts for ECC50DKMD
IC FPGA 147 I/O 208QFP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
1016 TB SP CL INTERLACE datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf