Sullins Connector Solutions ECC50DPRS
ECC50DPRS picture photo
Mfg. Part Number
ECC50DPRS
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100"
Datasheet Download
ECC50DPRS.pdf
Availability of ECC50DPRS
QUANTITY
ECC50DPRS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC50DPRS
Internal Part NumberEIS-ECC50DPRS
Series-
PackagingTray
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC50DPRS
Related LinksECC5, ECC50DPRS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC50DPRS Details Description
Related parts for ECC50DPRS
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W SNGL 12V 3.3V SMD datasheet.pdf
Crystal 4.433619MHz 50ppm 12pF 120 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
HANDLE TORQUE 4.06" datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
ARBSTUDIO EURO POWER CORD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
IC RECEIVER GPS/GNSS datasheet.pdf
OSC MEMS 100MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf