Sullins Connector Solutions ECC50DRAS
ECC50DRAS picture photo
Mfg. Part Number
ECC50DRAS
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD
Datasheet Download
ECC50DRAS.pdf
Availability of ECC50DRAS
QUANTITY
ECC50DRAS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC50DRAS
Internal Part NumberEIS-ECC50DRAS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC50DRAS
Related LinksECC5, ECC50DRAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC50DRAS Details Description
Related parts for ECC50DRAS
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.91 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf