Sullins Connector Solutions ECC50DREI-S13
ECC50DREI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ECC50DREI-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND
Datasheet Download
ECC50DREI-S13.pdf
Availability of ECC50DREI-S13
QUANTITY
ECC50DREI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC50DREI-S13
Internal Part NumberEIS-ECC50DREI-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC50DREI-S13
Related LinksECC50D, ECC50DREI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC50DREI-S13 Details Description
Related parts for ECC50DREI-S13
GDT 90V 5KA DIN RAIL datasheet.pdf
IC BUFFER BUS 2WR ADDRESS 16-DFN datasheet.pdf
CONN ADAPT MS 156 PLUG-SMA JACK datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14SO datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 56 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50OHM PCB datasheet.pdf