Sullins Connector Solutions ECC50DSXS
ECC50DSXS picture photo
Mfg. Part Number
ECC50DSXS
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100"
Datasheet Download
ECC50DSXS.pdf
Availability of ECC50DSXS
QUANTITY
ECC50DSXS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC50DSXS
Internal Part NumberEIS-ECC50DSXS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC50DSXS
Related LinksECC5, ECC50DSXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC50DSXS Details Description
Related parts for ECC50DSXS
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMC datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 9.65K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
IC LED DVR CHARGE PUMP 8CH 20QFN datasheet.pdf
CAP FILM 180PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf