Sullins Connector Solutions ECC50MMWN
ECC50MMWN picture photo
Mfg. Part Number
ECC50MMWN
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100"
Datasheet Download
ECC50MMWN.pdf
Availability of ECC50MMWN
QUANTITY
ECC50MMWN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC50MMWN
Internal Part NumberEIS-ECC50MMWN
PackagingTray
Card TypeFits Female Edgecards
GenderMale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact Type-
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC50MMWN
Related LinksECC5, ECC50MMWN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC50MMWN Details Description
Related parts for ECC50MMWN
FIXED IND 15UH 130MA 750 MOHM datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 8.66"L X 4.33"W datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PIN HEADER 24POS DUAL VERT datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 40MM YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC P600 datasheet.pdf
CONN HEADER 105POS 3ROW R/A T/H datasheet.pdf