Sullins Connector Solutions ECC55DCWN
ECC55DCWN picture photo
Mfg. Part Number
ECC55DCWN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 110POS .100"
Datasheet Download
ECC55DCWN.pdf
Availability of ECC55DCWN
QUANTITY
ECC55DCWN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC55DCWN
Internal Part NumberEIS-ECC55DCWN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row55
Number of Positions110
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC55DCWN
Related LinksECC5, ECC55DCWN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC55DCWN Details Description
Related parts for ECC55DCWN
RES SMD 29.4 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 8DIP datasheet.pdf
SWITCH COAX LTCH SPDT 18GHZ 4.5V datasheet.pdf
QKE HDR SS STR DP datasheet.pdf
IC FPGA 104 I/O 176TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
CABLE USB 2.0 A MALE/ B MALE 10' datasheet.pdf