Sullins Connector Solutions ECC60DTMI-S189
ECC60DTMI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ECC60DTMI-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 120POS .100"
Datasheet Download
ECC60DTMI-S189.pdf
Availability of ECC60DTMI-S189
QUANTITY
ECC60DTMI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC60DTMI-S189
Internal Part NumberEIS-ECC60DTMI-S189
Series-
PackagingTray
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC60DTMI-S189
Related LinksECC60DT, ECC60DTMI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC60DTMI-S189 Details Description
Related parts for ECC60DTMI-S189
MOSFET N-CH 150V 14A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 60POS SMD datasheet.pdf