Sullins Connector Solutions ECC65DKAN
ECC65DKAN picture photo
Mfg. Part Number
ECC65DKAN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 130POS .100"
Datasheet Download
ECC65DKAN.pdf
Availability of ECC65DKAN
QUANTITY
ECC65DKAN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC65DKAN
Internal Part NumberEIS-ECC65DKAN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row65
Number of Positions130
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC65DKAN
Related LinksECC6, ECC65DKAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC65DKAN Details Description
Related parts for ECC65DKAN
BOX ABS GRAY 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 20NS 48FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A DL NATURAL datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf