Sullins Connector Solutions ECC70DTAI
ECC70DTAI picture photo
Mfg. Part Number
ECC70DTAI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 140POS .100"
Datasheet Download
ECC70DTAI.pdf
Availability of ECC70DTAI
QUANTITY
ECC70DTAI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC70DTAI
Internal Part NumberEIS-ECC70DTAI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row70
Number of Positions140
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC70DTAI
Related LinksECC7, ECC70DTAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC70DTAI Details Description
Related parts for ECC70DTAI
SENSOR PRES .6BAR ABSO 3.3V SIP datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 70K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPDT datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A 6HVSOF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK R/A SHIELDED datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 12A PUSH-PULL datasheet.pdf