Panasonic Electronic Components ECE-A0JKG470
ECE-A0JKG470 picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A0JKG470
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A0JKG470.pdf
Availability of ECE-A0JKG470
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-A0JKG470 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A0JKG470
Internal Part NumberEIS-ECE-A0JKG470
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKG Series 29/Nov/2010
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKG
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance5 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A0JKG470
Related LinksECE-A0, ECE-A0JKG470 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A0JKG470 Details Description
Related parts for ECE-A0JKG470
VARISTOR 462V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 13A 8.98 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 0.274 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC VIDEO PROCESSOR HDMI datasheet.pdf
FUSE ATOF 32VDC NYLON 20A datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 68 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf