Panasonic Electronic Components ECE-A1AKA470B
ECE-A1AKA470B picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1AKA470B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1AKA470B.pdf
Availability of ECE-A1AKA470B
QUANTITY
ECE-A1AKA470B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1AKA470B
Internal Part NumberEIS-ECE-A1AKA470B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1AKA470B
Related LinksECE-A1, ECE-A1AKA470B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1AKA470B Details Description
Related parts for ECE-A1AKA470B
RES SMD 2.55KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 13POS .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOD ENCODER 6CH 2500CPR 35MM datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 55V SNAP datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf