Panasonic Electronic Components ECE-A1AKS330I
ECE-A1AKS330I picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1AKS330I
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1AKS330I.pdf
Availability of ECE-A1AKS330I
QUANTITY
ECE-A1AKS330I Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1AKS330I
Internal Part NumberEIS-ECE-A1AKS330I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current43mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1AKS330I
Related LinksECE-A1, ECE-A1AKS330I Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1AKS330I Details Description
Related parts for ECE-A1AKS330I
CONN FERRULE CPC COAXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 355MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 30"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf