Panasonic Electronic Components ECE-A1AN101U
ECE-A1AN101U picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1AN101U
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1AN101U.pdf
Availability of ECE-A1AN101U
QUANTITY
ECE-A1AN101U Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1AN101U
Internal Part NumberEIS-ECE-A1AN101U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSU
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.441" (11.20mm)