Panasonic Electronic Components ECE-A1AN331UB
ECE-A1AN331UB picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1AN331UB
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1AN331UB.pdf
Availability of ECE-A1AN331UB
QUANTITY
ECE-A1AN331UB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1AN331UB
Internal Part NumberEIS-ECE-A1AN331UB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSU
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current280mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1AN331UB
Related LinksECE-A1, ECE-A1AN331UB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1AN331UB Details Description
Related parts for ECE-A1AN331UB
FUSE 400A 600V CERAM BODY CSA datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DL VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S871/10 K/F254 1% datasheet.pdf
IC CLOCK PCIE DIFF 2CH 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf