Panasonic Electronic Components ECE-A1CKA470B
ECE-A1CKA470B picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1CKA470B
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1CKA470B.pdf
Availability of ECE-A1CKA470B
QUANTITY
ECE-A1CKA470B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1CKA470B
Internal Part NumberEIS-ECE-A1CKA470B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1CKA470B
Related LinksECE-A1, ECE-A1CKA470B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1CKA470B Details Description
Related parts for ECE-A1CKA470B
IC SHIFT REGISTER SER/PAR 24DIP datasheet.pdf
IC AMP HBT GAAS 1/2W 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 2000W datasheet.pdf
TRIAC 600V 10A TO220FL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 285MA 850 MOHM datasheet.pdf