Panasonic Electronic Components ECE-A1CKS330
ECE-A1CKS330 picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1CKS330
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1CKS330.pdf
Availability of ECE-A1CKS330
QUANTITY
ECE-A1CKS330 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1CKS330
Internal Part NumberEIS-ECE-A1CKS330
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKS
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current60mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1CKS330
Related LinksECE-A1, ECE-A1CKS330 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1CKS330 Details Description
Related parts for ECE-A1CKS330
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 68UH SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-100 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE D 14POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 100A TO247-3 datasheet.pdf