Panasonic Electronic Components ECE-A1CN220U
ECE-A1CN220U picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1CN220U
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1CN220U.pdf
Availability of ECE-A1CN220U
QUANTITY
ECE-A1CN220U Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1CN220U
Internal Part NumberEIS-ECE-A1CN220U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSU
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current60mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1CN220U
Related LinksECE-A1, ECE-A1CN220U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1CN220U Details Description
Related parts for ECE-A1CN220U
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE - MSR60K/MC60G/MPR60K datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 20mA Backlight 5-MLPD (3x3) datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DSUB DC SNAP UNIVE PLASTIC B/S datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf