Panasonic Electronic Components ECE-A1EKA330
ECE-A1EKA330 picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1EKA330
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1EKA330.pdf
Availability of ECE-A1EKA330
QUANTITY
ECE-A1EKA330 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1EKA330
Internal Part NumberEIS-ECE-A1EKA330
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKA
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1EKA330
Related LinksECE-A1, ECE-A1EKA330 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1EKA330 Details Description
Related parts for ECE-A1EKA330
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 24DIP datasheet.pdf
MCP2,8 BU-CONTACT EDS datasheet.pdf
CONTROL PROC 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CABLE MARKER WSM 10 3 200/PK datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 900FCBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf