Panasonic Electronic Components ECE-A1EKA4R7I
ECE-A1EKA4R7I picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1EKA4R7I
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1EKA4R7I.pdf
Availability of ECE-A1EKA4R7I
QUANTITY
ECE-A1EKA4R7I Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1EKA4R7I
Internal Part NumberEIS-ECE-A1EKA4R7I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current21mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1EKA4R7I
Related LinksECE-A1, ECE-A1EKA4R7I Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1EKA4R7I Details Description
Related parts for ECE-A1EKA4R7I
CONN EDGECARD 68POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 47POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf