Panasonic Electronic Components ECE-A1EKS4R7I
ECE-A1EKS4R7I picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1EKS4R7I
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1EKS4R7I.pdf
Availability of ECE-A1EKS4R7I
QUANTITY
ECE-A1EKS4R7I Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1EKS4R7I
Internal Part NumberEIS-ECE-A1EKS4R7I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current22mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1EKS4R7I
Related LinksECE-A1, ECE-A1EKS4R7I Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1EKS4R7I Details Description
Related parts for ECE-A1EKS4R7I
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IGBT 600V 96A 330W TO247AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP POLYMER HYB 39UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.25W DO214AC datasheet.pdf