Panasonic Electronic Components ECE-A1EN330U
ECE-A1EN330U picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1EN330U
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1EN330U.pdf
Availability of ECE-A1EN330U
QUANTITY
ECE-A1EN330U Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1EN330U
Internal Part NumberEIS-ECE-A1EN330U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSU
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current90mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.441" (11.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1EN330U
Related LinksECE-A1, ECE-A1EN330U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1EN330U Details Description
Related parts for ECE-A1EN330U
CONN RECEPT 7POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
ASSY,EMI RCPT,50 POSN,SCR LK datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
VERT HDR FOR .094PCB 14CKT GOLD datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf