Panasonic Electronic Components ECE-A1HKAR33I
ECE-A1HKAR33I picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1HKAR33I
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1HKAR33I.pdf
Availability of ECE-A1HKAR33I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-A1HKAR33I Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1HKAR33I
Internal Part NumberEIS-ECE-A1HKAR33I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Lytics Devices 03/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1HKAR33I
Related LinksECE-A1, ECE-A1HKAR33I Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1HKAR33I Details Description
Related parts for ECE-A1HKAR33I
TERM BLK W/1N4007 TS32 datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS VERT .050 T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 300 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
CABLE MARKER LABELS 1500PCS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 360UH 134MA 12.5 OHM datasheet.pdf